Kontakta oss för mer information om förnybar energi och vindkraft, kraftverksautomation, kraftdistribution och transmission.

Siemens är en av världens ledande leverantörer av land- och havsbaserade vindkraftslösningar. Siemens vindkraftverk levereras till både landbaserade, kustnära och havsbaserde vindkraftsparker. I Sverige arbetar vi med försäljning av vindkraftverk, vilka vi sedan levererar och installerar samt erbjuder efterföljande service på. Kontakta oss för mer information.

Förnybar energi (vindkraft)

Nyförsäljning

Hendrik Brandt
Tfn 08-728 1553
Mobil 070-728 1553
hendrik.brandt@siemens.com

Service

Ulrik Rydström
Tfn 08-728 15 12
Mobil 070-310 97 08
ulrik.rydstrom@siemens.com

Siemens är en världsledande leverantör av utrustning för energiproducerande anläggningar, och erbjuder allt från kompletta lösningar och projekt till enstaka produkter och serviceavtal för kunder inom kraftvärme, vattenkraft, fjärrvärme och fjärrkylanläggningar samt kärnkraft.

Anläggningar för energiproduktion

Daniel Karlsson
Tfn 08-728 15 19
Mobil 070-728 15 19
daniel.karlsson@siemens.com

Siemens är ett av de ledande företagen inom energiöverföring och vi har tekniken som krävs för en effektiv, pålitlig och säker energiöverföring. Kontakta oss för mer information om våra produkter och lösningar för transmission och distribution av kraft.

 

 

Kraftdistribution och transmission

Kraftservice kundsupport

Tel. +46 20 75 75 50
E-post: kraftservice.se@siemens.com
     
Öppetider: Helgfri vardag 08.00-16.00

Högspänning - Anläggningsförsäljning

Lena Johansson 
Tfn 021-360 71 68
Mobil 073-620 63 83
lena.johansson@siemens.com

Gert Boqvist
Tfn 021-360 71 61
Mobil 073-620 63 56
gert.boqvist@siemens.com

Olof Lindqvist
Tfn 019-766 51 10
Mobil 073-620 64 27
olof.lindqvist@siemens.com

Andreas Ramsbacher-Renner
Tfn 031-776 86 10
Mobil 073-620 64 35
andreas.ramsbacher@siemens.com

Product Sales, Högspänningsprodukter
Elisabeth Österlund
Tfn 021- 3607172
Mobil 073- 6206211
elisabeth.oesterlund@siemens.com

Product Sales, Låg- och Mellanspänning
Lennart Andersson
Tfn 0920-405530
Mobil 070-517 48 99
lennart.andersson@siemens.com

Lovisa Jönsson
Tfn 08-728 15 47
Mobil 070-728 15 47
lovisa.joensson@siemens.com

Jan Skoog
Tfn 019-766 51 09
Mobil 073-620 63 96
jan.skoog@siemens.com

Mats Rehnström
Tfn 08-728 17 59
Mobil 070-728 17 59
mats.rehnstroem@siemens.com

Åke Pettersson
Tfn 0920-405511
Mobil 073-620 63 70
aake.pettersson@siemens.com

Product Sales, Relä- och kontrollutrustning
Fredrik Kvarnefalk
Tfn 08-728 1358
Mobil 070-728 1358
fredrik.kvarnefalk@siemens.com

Anders Olsson
Tfn 031-776 86 11
Mobil 072-522 86 11
anders.o.olsson@siemens.com